Minister-president van de Vlaamse Regering en Vlaams minister van Economie, Innovatie en Industrie, Buitenlandse Zaken, Digitalisering en Facilitair Management
Waarom we een gereedschapskAIst nodig hebben
Schrik van AI?
Moeten we als maatschappij schrik hebben van AI? Nee, integendeel zelfs. We moeten het net omarmen. AI stuwt de productiviteitscijfers immers omhoog. Moeten we individueel schrik hebben van AI? Nee, AI is een uitstekend strategisch hulpmiddel. Maar waar we individueel op professioneel vlak wel schrik van moeten hebben is van die mensen die beter kunnen werken met AI. Want die hebben een concurrentieel voordeel.
Vlaanderen omarmt AI. Het gebruik verdubbelt (van 32,1% in 2023 naar 58,8% in 2025), zo blijkt uit cijfers van de nieuwe Vlaamse AI-barometer 2025. Nog toont dit rapport aan dat artificiële intelligentie niet langer gebruikt wordt door een selecte groep pioniers, maar door een brede waaier aan bedrijven en medewerkers. Een positieve evolutie, maar de barometer toont ook een duidelijke nood aan begeleiding, vaardigheden en inzicht.
AI zorgt voor productiviteitswinst
Elke Vlaming heeft een gereedschapsk-AI-st nodig nog voor hij of zijn de professionele carrière start. Net zoals bij social media is ook bij AI weerbaarheid en slim leren omgaan met essentieel. Dat komt op de langere termijn onze arbeidsproductiviteitscijfers ten goede. En om de productiviteitswinst draait het, want die bepaalt ons welvaartsniveau.
Uit de Amerikaanse arbeidsproductiviteitscijfers die in januari werden gepubliceerd blijkt dat de productie per gewerkt uur in het derde kwartaal van 2025 met 5% op jaarbasis is gegroeid tegenover het tweede kwartaal. Dat is de grootste toename in vijf jaar en die wordt helemaal toegeschreven aan het uitrollen van AI.
Ook in Vlaanderen geloven we sterk in kracht van AI-verandering. Jaarlijks wordt ruim 150 miljoen euro uitgetrokken voor AI, waarvan twee derde specifiek naar AI-adoptie gaat bij ondernemingen, vooral KMO’s. Met Microsoft sloot Vlaanderen bovendien het grootste overheidscontract voor CoPilot binnen Europa af.
Het gewonnen kwartier
Een half jaar na de introductie stellen we vast dat de gebruikers gemiddeld 16 tot 17 minuten per dag bespaarden door Copilot in te zetten. Per 140 ambtenaren is zo meteen een volledige werkweek gewonnen. Uiteraard dient AI steeds zorgvuldig gebruikt te worden. AI vraagt om controle, kritische beoordeling en bijsturing. Menselijk denkwerk dus. Wat de Vlaamse Overheid betreft geloven we dat mits slim gebruik – en daarom lopen ook verschillende opleidingstrajecten – AI een strategisch hulpmiddel kan zijn om de publieke dienstverlening te versterken.
Het gewonnen ‘dik kwartier’ binnen de Vlaamse Overheid is een opstart. De tijds- en productiviteitswinst zal met de leercurve snel substantieel toenemen. Mits elke Vlaming correct en handig met AI te werk gaat halen we meer rendement uit gewerkte uren. EN deze gecreëerde meerwaarde is essentieel voor onze welvaart en dus de toekomst van Vlaanderen.