U heeft nog geen toestemming gegeven om noodzakelijke cookies te plaatsen. Accepteer de nodige cookies om deze content te zien.
Vlaanderen doet zijn deel
“Het nieuws bij BASF is dramatisch”, zegt Diependaele. “De industrie zit in moeilijke papieren, en dat is helaas geen tijdelijk dipje, maar een structureel probleem. Vlaanderen pakt dat aan met een industrieplan, een sneller vergunningenbeleid en een gericht energiebeleid. Maar wij kunnen het niet alleen.”
De minister wijst naar Europa. “We moeten veel meer werk maken van de competitiviteit van onze Europese industrie. We horen al lang beloftes over minder regels en meer concurrentiekracht, maar het blijft wachten op de concrete uitvoering.”
“Geen cadeaus, maar noodzakelijke steun”
Dat Vlaanderen bedrijven als BASF financieel ondersteunt, noemt Diependaele logisch en noodzakelijk.
“Het gaat niet om cadeaus. Wij compenseren enkel een concurrentieel nadeel dat onze bedrijven hebben, omdat ze eigenlijk twee keer betalen voor hun uitstootrechten. Dat deeltje vergoeden wij, net zoals Duitsland, Nederland of Frankrijk dat doet. Dat geld moeten ze trouwens verplicht gebruiken om te investeren in klimaatvriendelijke productie.”
Tegen strengere klimaatdoelen
Diependaele reageert scherp op het Europese plan om de klimaatdoelstelling tegen 2040 nog te verstrengen. “Dat is onverstandig. Onze industrie investeert op de lange termijn. Je kunt de spelregels niet halverwege veranderen. Eerst moet de competitiviteit hersteld worden. Pas dan kan je nieuwe ambities vastleggen.”
Vlaanderen houdt zich aan de huidige doelstellingen: 40% minder uitstoot in 2030 en klimaatneutraliteit tegen 2050. “We helpen onze bedrijven om daarin te investeren, met gerichte instrumenten zoals de contracts for difference.”
Overheidsuitgaven aan consultants onder de loep
Over het nieuws dat er tijdens de vorige legislatuur miljoenen gingen naar consultants voor een mislukte overheidswebsite, zegt Diependaele dat er intussen duidelijke afspraken gelden.
“Voor kernopdrachten moet de Vlaamse overheid zelf kennis in huis hebben. Enkel waar dat onmogelijk is, zoals bij gespecialiseerde ICT-projecten, kan externe expertise worden ingeschakeld.”
Iedereen zijn verantwoordelijkheid
Over de federale begroting wilde de Vlaamse minister-president zich niet mengen: “Bart De Wever doet dat schitterend, hij heeft mijn volle steun.”
Wel had hij een boodschap voor de andere gewesten: “Iedereen moet voor zijn eigen deur vegen. Vlaanderen doet zijn huiswerk, dat is moeilijk maar nodig. Ook Wallonië en Brussel moeten hun verantwoordelijkheid nemen. Brussel zit in de gevarenzone, en dat is gevaarlijk voor het hele land.”